Jdi na obsah Jdi na menu
 


USA -obecně

USA neboli Spojené Státy Americké (United States American). Mají rozlohu 9 826 630 km2 , počet obyvatel k roku 2006 překročil hranici 300 milionů.

Pluralitní federativní prezidentská republika s dvoukomorovým parlamentem – Kongresem. Spojené státy americké zabírají takřka 40% plochy Severní Ameriky. Hraničí s Kanadou na severu a Mexikem na jihu. Jsou omývány Atlantským oceánem na východě, Mexickým zálivem na jihu a Tichým oceánem na západě. V hlavní části se nachází 48 z celkového počtu 50 států USA.

Dalšími dvěma státy jsou Aljaška tvořící severozápadní výběžek Severní Ameriky a skupina Havajských ostrovů ve střední části Tichého oceánu. Zámořská teritoria zahrnují Portoriko a Panenské ostrovy v Karibském moři, Guam, Americkou Samou, Midwajské ostrovy a ostrov Wake v Pacifiku.

Státy USA :

 Alabama, Aljaška, Arizona, Colorado, Connecticut, Delaware, Distrikt of Columbia, Florida, Georgia, Havajské ostrovy, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Jižní Dakota, Jižní Karolína, Kalifornie, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Persey, New York, New Mexico, Ohio, Oklahoma, Kreton, Pensylvánie, Rhode Island, Severní Dakota, Severní Karolína, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Virgínie, Washington, Wisconsin, Wyominh, Západní Virgínie.

Florida

Rozdělení:

JIHOVÝCHOD
Miami
Miami Beach
Everglades
Fort Lauderdale
oblast Palm Beach
oblast Martin a Sv. Lucie

SEVEROVÝCHOD
Sv. Augustine
Jacksonville
Gainesville

SEVEROZÁPAD
Pensacola
Panama City
Tallahassee
jižně na Cedar Key

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ
Tampa Bay a okolí
Bradenton
Sarasota
Fort Myers
okolí Naples

FLORIDA KEYS
Key largo
Upper Keys
Lower Keys

ORLANDO A střední Florida
Orlando
Walt Disney World
okolí Disney
okolí Orlanda

VÝCHODNÍ POBŘEŽÍ
Vero Beach
Melbourne
Space Coast
Daytona Beach, Vnitrozemské parky

Stát, který leží na jihu poloostrova spojených států amerických. Úředním jazykem je angličtina, ale mluví se i španělštinou a francouzštinou. Měna je USD (dolar). Je čtvrtým nejlidnatějším a třetím nejbohatším státem v USA.

Florida byla objevena španělskými námořníky v době velikonočních svátků. Symbolem tohoto státu je Pelikán.

Hlavním městem je Tallahassee, největším městem je Jacksonville, ale nejznámějším městem je bezpochyby Miami. Je zde nespočet nočních klubů a chloubou jsou především velké mrakodrapy, poseté po celém městě. Jsou zde velmi časté hurikány a bouře.

Leží asi 2 720 km severně od rovníku. Je dlouhá 1 275 km a široká přibližně 210 km. Její rozloha je 150 690 m2. Povrch Floridy je celkem plochý, její nejvyšší bod leží 105m nad mořem.

Floriďané představují bohatý kulturní mix rasových a etnických skupin, z nichž každá má svoje charakteristické rysy, barvu a ducha. Denně se na Floridu stěhuje více jak 1000 lidí.
Florida je nejvyšší cestovní destinace na světě. Florida je místo zábavy, odpočinku a hlavně je zde hodně slunce. Snad právě proto se jí dostala přezdívka Sunshine state ( Sluneční stát ). Turistika je nejrozsáhlejším hospodářským odvětvím státu a kromě poklesu roku 1994 stále roste.

Roku 1995 Floridu navštívilo přibližně 41 miliónů návštěvníků. Asi 83% z nich byli obyvatelé Spojených států, většina cizinců přišla z Kanady, Spojeného království a Německa.

Turistika vydělává neuvěřitelných 87,8 miliónu dolarů a může odvést víc než 2 miliardy dolarů ročně na daních. Je to hlavní příjem Floridy ale i zpracovatelský průmysl a zemědělství. Florida patří mezi státy v USA s nízkou daňovou zátěží pro rezidenty. Je založená na příjmu, majetku a jiných státních a místních daňových sbírkách. Pouze pět států v USA mají tak nízké daňové zatížení. Státní daň z prodeje - 6%. Daň z příjmu právnických osob - 5,5% . Daň z příjmu fyzických osob - 0%

Hlavní turistickou atrakcí jsou Miami Beach, Palm Beach, Daytona Beach a Fort Lauderdale na východním pobřeží dále Sarasota, Tampa na západním pobřeží a Key West. Nejzajímavější a bezpochyby i nejnavštěvovanějším městem Floridy je Orlando. Zejména pro svou největší oblast zábavních parků jako je Disney World, Sea World, NASA Kennedy Space Center, Národní park Everglades, Epcot Center a desítky dalších.

Florida je velmi vyhledávanou zemí pro svou turistickou destinaci a pro velký počet zábavních parků, rezervací, národních parků, nočního života a muzeí. Podnebí je tam vlhké subtropické a tropické. Jaro a podzim převládá slunné a příjemné počasí. V tomto období se nejčastěji objevují hurikány a to od června do listopadu. Nejčastěji však v září. Průměrné roční teploty v létě se pohybují kolem 26 °C28 °C .

Florida má také národní park Everglades, je významný především svými rozsáhlými močály. Jeho nadmořská výška je velice nízká – od 0 do 2,4 m.n.m. Park byl zřízen roku 1947 prezidentem Harry S. Trumanem a v současné době je jeho rozloha 610 684 hektarů.

Byl dokonce zapsán na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1979. Rostě v něm 1000 různých druhů rostlin a žije tam řada ohrožených druhů (např. Floridská puma, západoindický kapustňák, americký krokodýl). Sběr rostlin je v něm přísně zakázán stejně jako odchyt zvířat.

Jacksonville :

Město bylo založeno roku 1791 jako Cowford, přejmenováno bylo v roce 1822. Nové jméno získalo po Andrew Jacksonovi, floridském guvernérovi a sedmém americkém prezidentovi. Velmi výrazné zisky dnes město získává z turistiky. Jeho rozloha činí 2264,5 km². V roce 2006 v Jacksonville žilo 834 789 obyvatel, včetně aglomerace 1,348 milionu.

Hospodářství :

Na Floridě se zemědělství zaměřuje na pěstování technických a speciálních plodin např : bavlníku, tabáku, obilí s významnou živočišnou výrobou a na severu se dokonce daří i vinné révě. Střed Floridy je zaměřen na ovoce a zeleninu. Florida poskytuje USA 75% citrusových plodin. Rybolov je zaměřen hlavně na východním a západním pobřeží. Na severozápadě vládnou borovicové lesy pouze cca 40% je zemědělsky využívané , z toho třetina pro těžbu dřeva anebo jako pastviny. Velmi produktivní jsou však farmy.

Zemědělství :

pomeranče, grapefruity, citrusové plody, brambory, melouny, jahody, třtinový cukr, arašídy, mléčné výrobky a výrobky z hovězího skotu dobytka.

Průmysl :

Orlando – strojírenský a kovodělný průmysl

Kosmický průmysl – NASA :

Počet zaměstnaných v Kennedy Space Center je 15000 lidí a tím se Florida řadí na 4. místo mezi státy v kosmonautice a celkové zaměstnanosti s 23.000 pracovními místy.
Miami – strojírenský, kovodělný a potravinářský
Tampa – potravinářský průmysl
Jacksonville – potravinářský a dřevozpracující průmysl
Střední část Floridy – těžba fosfátu
Elektrárenství:
Turkey Point – atomová elektrárna
Tampa - tepelná elektrárna.

V minulosti bylo Key West hlavním městem výroby doutníků v USA. Ale do průmyslu se dá také zařadit město Milwaukeeee, ve kterém je sídlo Motorky Harley Davidson. I to pomohlo k rozvoji Floridy, protože Harley Davidson je celkem známá a oblíbená motorka.

Odkazy ze kterých jsem čerpala dne 1.3.2010 :

 

http://www.nettravel.cz/USA/Florida/O-Zemich/

http://www.zemepis.net/zeme-usa

http://www.florema.cz/cz/informace/florida/

http://u-s-a.cz/mesta.html

http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=5887

http://cs.wikipedia.org/wiki/Everglades

http://www.maxi-rentals.cz/informace-o-floride.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář